Dachar.pl

Zasady układania gontów bitumicznych

Dla gontów bitumicznych nie ma dla nich za trudnych kształtów. Łatwo i szybko można nimi pokryć nawet skomplikowane dachy. Są lekkie i wygodne w montażu, a w razie uszkodzenia łatwo je naprawić.

Jak w skrócie scharakteryzować gonty?

To kawałki najlepszej jakościowo papy bitumicznej z rdzeniem z włókna szklanego, ozdobione z wierzchu kolorową posypką lub folią metalową, mające fabrycznie nadany kształt imitujący kilka naturalnych drewnianych gontów, płytek łupku lub płaskich dachówek. Arkusze takie mocuje się do dachu, na którym jest zrobione sztywne poszycie. Po ułożeniu połacie wyglądają, jakby zostały pokryte dachówką karpiówką, płaskimi gontami, łupkiem, płytkami tytanowo-cynkowymi lub miedzią. Pasują zarówno do domów o elewacji drewnianej, murowanej, jak i otynkowanej. Pokrycie to jest stosunkowo lekkie i nie obciąża zanadto konstrukcji dachu. Montaż jest prosty i nie wymaga skomplikowanych narzędzi.

Gonty dorównują trwałością innym pokryciom, pod warunkiem że zostaną ułożone zgodnie z obowiązującymi zasadami.

Dach pod gont

Gonty można układać na dachach o kącie nachylenia połaci od 11 do 90°.
Są lekkie -1 m2 takiego pokrycia waży od 7 do 11 kg. Nie obciążają więc zbytnio konstrukcji dachu i nie wymagają solidnej więźby. Znakomicie nadają się do zastępowania starego pokrycia na starej –   konstrukcji.
Ponieważ łatwo dają się wyginać, można nimi wykończyć połacie o kształcie półkolistym – na przykład dachy lukarn typu wole oczko bądź stożkowe dachy wieżyczek. Gonty można układać bezpośrednio na starych pokryciach z papy bitumicznej, pod warunkiem że są one równe i dobrze trzymają się podłoża.

Zobacz także: http://www.barmat.com.pl/mocowanie-gontow.html

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...
Autor:

KOMENTUJ ARTYKUŁ

Your email address will not be published. Required fields are marked *