Dachar.pl

Jak poprawnie montuje się gonty?

Jak poprawnie montuje się gonty? Dachówki przyklejają się do podłoża w procesie samowulkanizacji, ale jednocześnie mocuje się je gwoździami papowymi lub nierdzewnymi zszywkami. Przybija się je wzdłuż pasa dachówek 2 cm nad linią nacięć, zwykle stosując cztery gwoździe na pas gontów. Przy dużym nachyleniu dachu (50-60°) – dodatkowe cztery przybija się w jego górnej części. Jeżeli gonty są układane w temperaturze poniżej 5°C albo na północnej lub zacienionej połaci, niektórzy producenci zalecają lekkie podgrzanie ich spodu palnikiem lub dodatkowe podklejenie. Klej trzeba nanosić delikatnie, bo na rozgrzanym dachu może on nadmiernie wypływać i zabrudzić powierzchnię. W paczkach gonty są zabezpieczone przed sklejeniem specjalną folią. W zależności od rodzaju gontów i miejsca naniesienia kleju folię tę pozostawia się lub usuwa. Jeśli gonty mają spodnią część pokrytą klejem w całości – folię trzeba zerwać.

Zaczynamy pracę. Montaż rozpoczyna się od okapu – od środka długości dachu. Pas okapowy można wykonać, wykorzystując pas papy z rolki w kolorze dachówek albo pasy dachówek. Pierwszy rząd dachówek powinien przykryć pas okapowy. Sąsiednie układa się na styk i przybija nad wcięciami. Następny rząd musi nachodzić na poprzedni, przykrywając mocowanie. Rzędy układa się z przesunięciem o pół dachówki.

Wykonujemy kosz. Najwygodniej jest wykończyć go blachą, choć zamiast niej można zastosować metrowej szerokości pas papy podkładowej, a pasy dachówek ułożyć na trzy sposoby – docinając dachówki z obu stron (kosz otwarty), z jednej strony albo układać na przemian tak, by się przeplatały. Zakończenie każdego pasa gontu powinno się znajdować 25 cm od krawędzi kosza, pośrodku którego trzeba zostawić około 30 cm przestrzeni bez gwoździ, by nie dziurawić tego wrażliwego na wilgoć miejsca.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...
Autor:

KOMENTUJ ARTYKUŁ

Your email address will not be published. Required fields are marked *