Dachar.pl

Gont ze szlachectwem

Gonty bitumiczne to lekki materiał pokryciowy, jaki nadaje się chociażby na dachy o wysoce skomplikowanym kształcie. Są tanie i łatwo się je układa.
O gontach bitumicznych możemy powiedzieć, iż istnieją doskonalszą formą nienowych pap dachowych. Mają forma pasów długości 1 m, szerokości 32-34 cm i grubości 3-5 mm, w jakich bywa wykrojony wzór. Po ułożeniu na dachu poszycie takie może przypominać wyglądem gonty drewniane, łupek gdy na przykład jednocześnie dachówkę karpiówkę.

Gonty na każdy dach
Pokrycia z gontów bitumicznych istnieją lekkie. Ważą od 8 kg/m2 (dla porównania: waga dachówki to mniej więcej 50 kg/m2, a blachodachówki – 5 kg/m2) i dzięki temu nadają się chociażby na więźby dachowe o wysoce delikatnej konstrukcji. Można zatem śmiało je polecić nie wyłącznie do nowych budynków, choć także do odnawiania dachów, gdy zrywa się dotychczasowe pokrycie, gdy na przykład nośność posiada istniejąca więźba.
Ograniczeń nie narzuca również kąt nachylenia połaci dachowej. Gonty nie najgorzej sprawdzają się na dachach o skosie od 15 do 75°. Dachów o mniejszym kącie nachylenia nie warto pokrywać gontami, gdyż będą one mało widoczne. Lepiej i taniej bywa wówczas za wykonać papę termozgrzewalną. Ogromną zaletą gontów bitumicznych bywa ich wysoka elastyczność. Pasy wysoce łatwo się wygina, więc możemy ich używać do krycia dachów o skomplikowanym kształcie. Niestraszne istnieją im stożkowe wieżyczki, wole oczka ani liczne załamania połaci. Dzięki swej elastyczności posiadają dużą odporność na odkształcenia.

Dla każdego coś ładnego
Kształty gontów. Najczęściej spotykane to prostokąty, sześciokąty, trapez i przypominające rybią łuskę.
Kolory gontów. Najtańsze istnieją gonty jednobarwne: zielone, ceglaste lub brązowe. W sprzedaży istnieją jednocześnie gonty o bardziej zróżnicowanej kolorystyce. Dużym powodzeniem cieszą się połączenia kilku barw lub jednobarwne cieniowane powierzchnie.

Kupując gonty, trzeba zwracać uwagę na to, by wszystkie opakowania pochodziły z jednej partii produkcyjnej. Gonty z różnych partii mogą się bowiem nieznacznie różnić kolorem. Ponadto w trakcie układania nie najgorzej bywa zawładnąć pasy gontów z różnych paczek. Zmniejszy się w taki metoda ryzyko wystąpienia obszarów o jaśniejszym i ciemniejszym odcieniu.
Wykończenie. Zamiast znanego wykończenia z posypki mineralnej lub ceramicznej gonty mogą istnieć powleczone od góry folią. Do wyboru bywa folia miedziana grubości 70 um albo tytanowo-cynkowa grubości 80 um. Gonty powlekane takimi foliami istnieją większe od pozostałych. Kryte nimi dachy z daleka wyglądają gdy na przykład wykończone prawdziwą blachą miedzianą lub tytanowo-cynkową.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...
Autor:

KOMENTUJ ARTYKUŁ

Your email address will not be published. Required fields are marked *