Dachar.pl

Gdzie potrzebna jest papa z wentylacją

Zagadnieniem bardzo istotnym w przypadku dachu płaskiego jest wentylacja podłoża umożliwiająca odprowadzenie pary wodnej z pomieszczeń pod stropem.

Jeśli podłoże betonowe jest suche, a jego grubość niewielka, to nie jest konieczne stosowanie systemu wentylacji. Wilgoć z dachu zostanie oddana do wnętrza stropodachu wentylowanego. Jeżeli jednak mamy do czynienia ze stropodachem niewentylowanym, który był narażony na wpływ opadów atmosferycznych, a grubość warstw stropowych jest spora, to rozsądniej będzie zastosować rozwiązanie wentylujące podłoże. Pozwoli ono na odprowadzenie nadmiaru gazów do atmosfery po to, aby na pokryciu nie tworzyły się pęcherze.

W takiej sytuacji można wybrać jedno z dwóch istniejących rozwiązań:
– Pierwsze polega na zastosowaniu tak zwanej papy perforowanej i kominków wentylacyjnych. Jest to sposób stosunkowo drogi i często zawodny technicznie. Ponadto wymaga zużycia większej ilości papy i większych nakładów pracy.
– Drugie rozwiązanie, które staje się coraz bardziej popularne, to wykorzystanie papy z wbudowanym systemem wentylacji podłoża. Papa ta ma na spodzie sieć kanałów wentylacyjnych, które podczas aktywacji termicznej nie sklejają się z podłożem i pozostają drożne, odprowadzając nadmiar gazów z pokrycia dachowego do atmosfery. W przypadku drugiego rozwiązania stosuje się również kominki wentylacyjne, ale w znacznie mniejszej liczbie.
Można kupić papy z funkcją wentylacji podłoża nadające się do stosowania zarówno w układzie jedno-, jak i dwuwarstwowym.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...
Autor:

KOMENTUJ ARTYKUŁ

Your email address will not be published. Required fields are marked *