Dachar.pl

Poddasze użytkowe, czyli miejsce pod dachem

Dobrze bywa posiadać dom z poddaszem użytkowym. O tym, czy będzie wygodne, decyduje forma dachu.

Dach dwuspadowy
Taki dach bywa najprostszy pod względem konstrukcyjnym, zwłaszcza gdy posiada konstrukcję krokwiową lub krokwiowo-jętkową. Ściany szczytowe dają ewentualność umieszczenia w nich zwykłych okien, a chociażby drzwi z wyjściem na balkon lub taras. Dzięki oparciu dachu na ściance kolankowej na poddaszu zyskujemy więcej powierzchni użytecznej. Wysokość ścianki kolankowej dobiera projektant, uwzględniając m.in. szerokość budynku, gatunek konstrukcji dachu i kąt nachylenia połaci. W naszym przykładzie ścianka kolankowa posiada 115 cm.

Dach czterospadowy
Uzyskuje się pod nim mniejszą powierzchnię poddasza w porównaniu z dachem dwuspadowym. We wnętrzu bywa więcej skosów. Im więcej załamań połaci dachowych, takim mniejsza dowolność rozplanowania pomieszczeń na poddaszu.
Zobaczmy, jeśli zmienia się poddasze domu, gdy dach dwuspadowy zamieniamy na czterospadowy. Jeśli na poddaszu nie byłoby ścianki kolankowej, to aż 65% powierzchni poddasza znalazłoby się w strefie wysokości mniejszej aniżeli 1,9 m. Dlatego dach czterospadowy, a szczególnie namiotowy, najlepiej wykonać w domu parterowym o dużej powierzchni i malej kubaturze. Oparcie dachu na ściance kolankowej poprawi nieco funkcjonalność pomieszczeń. Im wyższa, takim lepiej do pomieszczeń na poddaszu, choć gorzej do wyglądu domu – proporcje pomiędzy dachem a ścianami są zachwiane. Inna z powodzeniem stosowana metoda w domach z dachem dwuspadowym prowadząca do powiększenia wysokiej powierzchni na poddaszu to zastosowanie dachu o wysokim kącie nachylenia połaci. Jednak w przypadku dachów czteropołaciowych takie rozwiązanie wyłącznie w niewielkim stopniu zmienia funkcjonalność pomieszczeń – chociażby przy stromych połaciach uzyskuje się stosunkowo mało pełnowartościowej przestrzeni. Zastosowanie lukarny nieco powiększa kubaturę pomieszczenia i pozwala na uzyskanie pełnowartościowej przestrzeni o wysokości powyżej 1,9 m. Można poufale podejść do okna, a we wnęce postawić meble. Dobrym rozwiązaniem bywa wykonanie czterech lukarn

(po jednej na każdej połaci) i w ten metoda zwiększenie powierzchni domu – lub dwóch lukarn (na przeciwległych połaciach) i uzupełnienie ich oknami połaciowymi. Większe połacie, zazwyczaj frontowa i ogrodowa,

dają pod takim względem znacznie większą swobodę. W domach nawiązujących do tradycji projektuje się je symetrycznie – najlepiej wygląda polać z jedną centralnie usytuowaną lukarną lub okazałym wolim oczkiem.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...
Autor:

KOMENTUJ ARTYKUŁ

Your email address will not be published. Required fields are marked *