Dachar.pl

Montaż gontów w budynkach z poddaszem użytkowym

W budynkach z poddaszem użytkowym sztywne poszycie powinno istnieć izolowane papą. Gonty powinno się przybijać do mocowanych do niego lat i kontrłat, lecz nie do papy

Zarówno gonty, gdy na przykład i wióry istnieją wysoce pracochłonne w montażu. Lecz dach nimi pokryty i adekwatnie konserwowany przetrwa chociażby 40 lat

Montaż gontów. Gonty powinno się układać tak, by styki nie pokrywały się w kolejnych pasach. Dzięki temu dach nie będzie przeciekał. Każdy gont powinien istnieć umocowany dwoma gwoździami karbowanymi lub spiralnymi, koniecznie ocynkowanymi, miedzianymi lub ze sali nierdzewnej. Gonty z cedru czerwonego i dębu i zaimpregnowane środkami solnymi przybija się gwoździami z nierdzewnej stali szlachetnej. Gwoździe powinny istnieć przykryte poprzez znajdujące się nad nimi rzędy gontów. Te, jakie istnieją widoczne, powinno się usunąć. Gonty możemy również mocować zszywkami ze stali nierdzewnej. Niektórzy dekarze zalecają układanie pod gontami przekładek z papy szerokości 25 lub 50 cm, jakie uszczelnią poszycie i zapobiegną podsiąkaniu wody. Między gontami muszą istnieć odstępy – tzw. fugi ruchome. Zostawia się je po to, by poszycie mogło pracować. Zazwyczaj posiadają szerokość od 1 do 5 mm. Im bardziej suche istnieją gonty, takim szersze powinny istnieć fugi. Okap dachu stanowi podwójna warstwa gontów przybijanych do pełnego deskowania.

Jeśli zamierzamy zamontować rynny, warto zrobić obróbkę z blachy lub papy. Kalenicę wykańcza się dodatkową warstwą gontów lub blachą. Na narożach i w koszach, na dodatkowej warstwie papy lub blachy, układa się szczególnie wyprofilowane gonty lub kształtki.

Ocieplenie. Układa się je pomiędzy krokwiami, pod sztywnym poszyciem (z zachowaniem wymaganej 2-3-centymetrowej szczeliny wentylacyjnej). Do ocieplania wykorzystuje się głównie wełnę mineralną.

Komin. Uszczelnia się go kołnierzami z blachy. W dachu krytym gontami łatwo montuje się obudowy kominkowe wentylacyjne.

Konserwacja. Gonty łupane z drewna modrzewiowego, cedrowego, jodłowego lub dębowego nie wymagają impregnacji, inne powinno się konserwować impregnatami zabezpieczającymi przed grzybami, pleśniami i owadami.

Informacje pochodzą z serwisu http://www.mluksus.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...
Autor:

KOMENTUJ ARTYKUŁ

Your email address will not be published. Required fields are marked *