Dachar.pl

Kolory i faktury

Ceglasty kolor dachów krytych naturalną dachówką ceramiczną przyciąga wzrok. Niektórym może się jednak wydawać zbyt monotonny lub za mało oryginalny; z myślą o takich klientach produkowane są kolorowe dachówki angobowane lub szkliwione.

Naturalne. W trakcie produkcji nie są poddawane barwieniu. Swój ceglasty kolor zawdzięczają związkom żelaza zawartym w glinie. Odcienie zależą od złoża, z którego wydobyto surowiec.
Nawet w obrębie jednej partii dachówki naturalne mogą różnić się nieco barwą. Ułożone z nich pokrycie może więc być niejednolite kolorystycznie. Różnice te są jednak subtelne. Wielu ludziom takie dachy bardzo się podobają. Przebarwienia z czasem mogą się jednak zwiększać z powodu szyszek, igieł i liści zalegających na dachu.

Angobowane. Przed wypalaniem są pokrywane rozcieńczoną gliną z dodatkiem barwników. Uzyskuje się w ten sposób produkt o różnej barwie i mniej podatny na porastanie mchem i glonami niż dachówki naturalne. Angoba może też być identyczna z naturalną barwą dachówki. W sprzedaży oprócz zwykłych dachówek angobowanych są też dachówki z angobą kwarcową lub szlachetną. Ich powierzchnia jest bardziej błyszcząca.

Glazurowane (szkliwione). Po wypaleniu są powlekane kolorowym lub bezbarwnym szkliwem i ponownie umieszczane w piecu. Ich powierzchnia jest błyszcząca i może mieć prawie dowolną barwę. Nasiąkliwość takich dachówek jest niemal równa zeru, gdyż szkliwo szczelnie zatyka ich pory. Są najłatwiejsze do czyszczenia.

Barwione w masie. Po przycięciu dachówki jej krawędź ma na całej powierzchni jednolity odcień, a w wypadku zarysowania lub ukruszenia uszkodzone miejsce nie rzuca się w oczy. Dachówki takie także mogą być szkliwione lub angobowane.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...
Autor:

KOMENTUJ ARTYKUŁ

Your email address will not be published. Required fields are marked *