Dachar.pl

Folie dachowe w domach energooszczędnych

Aby zużycie energii potrzebnej do ogrzewania poddasza było jak najmniejsze, dach musi mieć budowę niewentylowaną, a najlepiej szczelną. To sprawia, że na pewno nie ułożymy w nim folii niskoparoprzepuszczalnej. Nie musimy jednak ograniczać się do zwykłej membrany. Warto korzystać z folii o specjalnych właściwościach – metalizowanych, które odbijają promieniowanie cieplne, albo aktywnych umożliwiających kontrolowany przepływ pary wodnej.

Folie z refleksyjną warstwą aluminiową lub poliuretanową ograniczają ilość przenikającego przez nie ciepła, odbijając je.

Folie paroizolacyjne chronią w ten sposób poddasze przed wyziębianiem, bo część cyrkulującego ciepłego powietrza (nawet 90%) wraca do pomieszczenia.

Folie paroprzepuszczalne odbijają przede wszystkim promieniowanie słoneczne pod pokryciem dachowym (50-85%). Dzięki temu struktura folii w mniejszym stopniu się nagrzewa, co przedłuża jej żywotność.

Najlepsze efekty daje zastosowanie obu folii – pozwala zmniejszyć zużycie energii o kilka, a nawet kilkanaście procent. Połać jest bowiem chroniona z zewnątrz i od środka, a do tego część ciepła, która przenika przez metalizowaną paroizolację, natrafia pod pokryciem na refleksyjną warstwę folii wstępnego krycia, co jeszcze bardziej ogranicza straty. Trzeba tylko pamiętać, że aby warstwa odblaskowa dobrze spełniała swoją funkcję, należy pozostawić pod nią niewentylowaną szczelinę, w której odbite powietrze będzie mogło cyrkulować. Ani ocieplenie, ani wykończenie skosów poddasza nie mogą się więc stykać z powierzchnią folii. Aktywne paroizolację utrzymują optymalny poziom pary wodnej w przegrodzie. W ich strukturze znajdują się lejkowate otwory, które w razie konieczności przepuszczają część pary wodnej. W stanie stabilnym, kiedy poziom wilgotności na powierzchni paroizolacji (pod okładziną skosów) jest dobry, para nie przenika przez otwory. Zaczynają one działać dopiero wtedy, kiedy wilgotność niebezpiecznie wzrasta, co w przypadku zwykłych folii może prowadzić do wykroplenia jej pod okładziną. Zjawisko to jest tym groźniejsze, że jest niewidoczne od strony poddasza, a wilgotna okładzina pogarsza parametry cieplne izolacji i całej połaci. Przy zastosowaniu aktywnej paroizolacji jako folię wstępnego krycia należy zastosować membranę wysokoparoprzepuszczalną.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 średnia ocen: 5,00 z 5)
Loading...
Autor:

KOMENTUJ ARTYKUŁ

Your email address will not be published. Required fields are marked *