Dachar.pl

Dodatkowe klejenie gontów

Na termin transportu i składowania klej lub asfalt zabezpiecza folia, którą powinno się później zerwać. Dzięki temu gonty nie sklejają się przed ułożeniem.
Zamiast pasków asfaltu i rzędów kleju na spodzie dachówek może istnieć warstwa elastomerowej masy asfaltowej, zwanej SBS, także zabezpieczona folią. Jest to lepsze rozwiązanie, bo gonty łączą się wówczas na większej powierzchni. Dzięki temu uzyskuje się trwalsze i szczelniejsze pokrycie. Może ono istnieć wtedy układane w niższej temperaturze i na wet podczas silnego wiatru. Całkowita samowulkanizacja następuje dopiero po kilku lub kilkunastu dniach. Zależy to przede wszystkim od temperatury powietrza. Jeśli aura nie dopisze, samowulkanizację możemy przyśpieszyć, ogrzewając pokryte lepiszczem miejsca opalarką bądź dużą nagrzewnicą.

Dodatkowe klejenie
Jednak istnieją na dachu takie miejsca, w jakich gonty trzeba nadobowiązkowo podkleić. Należą do nich wszelkie załamania połaci, np. kosze, kale nice, połączenia z kominami lub oknami dachowymi. Zdanie się tu wyłącznie na samowulkanizację byłoby ryzykowne. Są to bowiem miejsc szczególnie podatne na rozszczelnienie i woda deszczowa mogłaby podciekać pod gonty, zawilgacając dach. Przed montażem trzeba wiec nasmarować gonty klejem bitumicznym.

Elementy dodatkowe
Aby poszycie nie najgorzej spełniało swoją funkcję, musi posiadać szereg elementów uzupełniających pozwalających na estetyczne wykończenie ważnych elementów połaci. Należą do nich: pasy koszowe. Sprzedaje się je w rolkach, a układa wzdłuż osi koszów dachowych i mocuje do poszycia klejem bitumicznym i gwoździami przybijanymi co 10 cm. Kosze możemy jednocześnie wykończyć gontami, choć bywa to trudniejsze do wykonania; pasy kalenicowe. Są sprzedawane w postaci odcinków o podobnej budowie gdy na przykład gonty. Z jednego pasa tworzy się kilka płytek, jakie istnieją mocowane do kalenicy, Łączy się je gwoździami papiakami przybijanymi parami – po jednym z każdej strony kalenicy. Płytki mocuje się z zachowaniem 5-centymetrowego zakładu. Płytkami możemy wykańczać także krawędzie połaci. Ich układanie rozpoczyna się wtedy od strony okapu;

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...
Autor:

KOMENTUJ ARTYKUŁ

Your email address will not be published. Required fields are marked *